המרכז להתייעלות במשאבים הוקם ביוזמה ובמימון של:
industry_and_environment
sviva
industry_and_environment
sviva
חומרי גלם
חומרי גלם
מים
מים
אנרגיה
אנרגיה

מקרי בוחן | התייעלות במשאבים בתעשייה הישראלית

החל משנת 2020, מקדם המרכז להתייעלות במשאבים עשרות תהליכי ייעוץ להתייעלות במשאבים במפעלי תעשייה יצרנית בישראל.

המסמכים שלהלן מציגים מקרי בוחן של תהליכי ייעוץ אלה במגוון מפעלים בסקטורים תעשייתיים שונים.

מקרי הבוחן מדגימים את קידום ההלכה למעשה: כל אחד ממסמכים אלה סוקר תהליך ייעוץ שהסתיים באחד המפעלים, ומתמצת את התובנות המרכזיות – ואת נתוני ההתייעלות הפוטנציאלית – שעולים ממנו. מדובר על מגוון מפעלים בגדלים, סקטורים תעשייתיים, ומיקומים גיאוגרפיים שונים. כל מקרה בוחן מציג בקצרה את המפעל והאתגרים המרכזיים איתם התמודד, את הצעות הייעול של היועצים המומחים ואת פוטנציאל ההתייעלות הגלום בהן עבור המפעל, לחיסכון כלכלי והפחתת השפעות סביבתיות.

לפתיחת קבצי מקרי הבוחן המלאים, לחצו על הכותרת או על התמונה של כל אחד מהמקרים המוצגים בדף זה.

מקרי בוחן נוספים יתעדכנו כאן עם השלמת תהליכי ייעוץ במפעלים נוספים.

(תוכלו לעיין בארכיון מקרי בוחן מהארץ והעולם בקישור זה).

 

 

מקרה בוחן | פלסגד מוצרים פלסטיים

פלסגד מפתחת ומייצרת פתרונות אריזה, אחסון ושינוע לשימוש רב פעמי, הנותנים מענה למגוון ענפי משק ותעשייה.החברה עברה תהליך התייעלות, ע"י חברת הייעוץ גדיר הנדסה בע"מ, שכלל התייעלות אנרגטית ותפעולית.

תהליך ההתייעלות צפוי לצמצם את צריכת האנרגיה השנתית בכ-105,046 קוט"ש, להפחית פליטות של 56 טון פחמן דו-חמצני גזי חממה ולחסוך למפעל כ-544,321 ש"ח מדי שנה.

 

מקרה בוחן | לורדן אגודה שיתופית

מפעל ותיק (מעל 60 שנה), העוסק בתכנון ייצור ושיווק של מחליפי חום (סוללות) להולכת נוזלים וגזים שונים למטרות חימום או קירור. הסוללות משמשות לתעשיות הקירור וחימום.

החברה עברה תהליך התייעלות על ידי שלום נטל - תהליכים עסקיים, שכלל התייעלות תפעולית. 

תהליך ההתייעלות צפוי לחסוך כ-420,000 ₪ וכ- 8.5 טון חומ"ג בשנה!

מקרה בוחן | נטפים

נטפים החלה את פעילותה ב-1965, בניסיון לגדל יבולים על אדמה מדברית בנגב, ומאז מייצרת פתרונות חדשניים להשקיה מדייקת. כיום נטפים היא מובילה עולמית בפתרונות השקיה לחקלאות, ומשקיעה משאבים רבים במו"פ.

כחלק מבחינת המודל העסקי והצבת יעדי חדשנות וסביבה בחברת נטפים, החברה בחנה מודלים עסקיים מעגליים עם הזדמנויות לייצר השפעה חיובית עבור החברה והסביבה כגון:  שירותיות | Servicizing | מעבר ממכירת מוצר למכירת שירות. 

 

מקרה בוחן | וישיי

חברת "ווישי טכנולוגיות מתקדמות" הופרדה מווישי ב- 2010 וכיום לחברה 4 חטיבות ייצור נפרדות. החברה מייצרת נגדים חשמליים בטכנולוגיית ה-FOIL  המשמשים את תעשיית התעופה, צבא, חלל, רפואה ועוד.

החברה עברה תהליך התייעלות, ע"י חברת הייעוץ משיק, שכלל תכנון מחדש של קווי הייצור.

תהליך ההתייעלות צפוי לצמצם את צריכת האנרגיה השנתית בכ-500,000 קוט"ש, להפחית פליטות של 353 טון פחמן דו-חמצני גזי חממה ולחסוך למפעל כ-2,355,000 ש"ח מדי שנה.

מקרה בוחן | גליה להב

חברת גליה להב אינטרנשיונאל הוקמה ע"י המעצבת גליה להב בשנת 1985. החברה מייצרת שמלות הוט קוטור ושמלות כלה. החברה עברה תהליך התייעלות שכלל הטמעה של מערכת ניהול ייצור ומלאי, תכנון חומרי גלם ושינוי אסטרטגי ע"י חברת ואלור ייעוץ.

תהליך ההתייעלות צפוי לחסוך 1,767,216 ש"ח וכ- 35 טון חומ"ג ולהפחית פליטות של 86 טון גזי חממה מדי שנה.

 

מקרה בוחן | שחם אריכא

שחם אריכא הוקמה בשנת 1961 ע"י יהודה אריכא כמפעל לייצור מדרגות מוזאיקה, והתפתחה לייצור ריהוט רחוב. כיום מובילה החברה את תחום ריהוט הרחוב בישראל, וסטודיו העיצוב שלה מתאים פתרונות ללקוחות בהתאם לדרישות המרחב.

המודל המעגלי העיקרי שנבחן הוא מודל שירותיות | Servicizing, מודל במסגרתו הבעלות על המוצר נשארת אצל החברה היצרנית והיא אחראית לתחזוקת המוצר ופינוי המוצר בסוף השימוש בו. מודל זה נבחן ביישום חלקי ומלא על מוצרי החברה, וספיציפית עבור מוצר ברזיות מים קרים. 

מקרה בוחן | פנדה מוצרים טבעוניים

חברה צעירה וחדשנית לייצור שוקולד טבעוני איכותי, על בסיס רעיון לייצור שוקולד חלב ושוקולד לבן (טבלאות וחטיפים) ללא חלב ורכיבי חלב לשוק הצומח של מזון טבעוני. 
החברה עברה תהליך התייעלות על ידי לב תפנית, שכלל שיפור בתפוקה לעובד, תפוקת ייצור מפעלי, ומדד יעילות הייצור OEE והקטנת פחתי חומר גלם ותוצ"ג (מזון). 
תהליך ההתייעלות צפוי לחסוך כ-171,000 ₪
וכ- 7 טון חומ"ג בשנה!

 

מקרה בוחן | תרמוקיר תעשיות

תרמוקיר תעשיות בע”מ הוקמה ב-1983 בקיבוץ חורשים ונמצאת בבעלותו. החברה מפתחת ומייצרת מוצרי איכות לבנייה בטכנולוגיה מתקדמת.              תרמוקיר עברה תהליך LCA ע"י חברת שר ייעוץ והדרכה.

על בסיס השיקוף הסביבתי מתהליכי ה-LCA הוצבו יעדים סביבתיים: הפחתת 20% פליטות גזי חממה, שילוב 15% פסולת/חומר ממוחזר במוצרים, הפיכת 85-90% מאריזות המוצרים הנמכרים, לניתנות למיחזור.

מקרה בוחן | לגין טובופלסט

מפעל לגין טובופלסט מייצר שפופרות פלסטיק ואלומיניום מותאמות-לקוח בטכנולוגיה ייחודית ומתקדמת, לאריזת מוצרי מזון, קוסמטיקה ורפואה.

במפעל בוצע תהליך לצמצום פחת באמצעות מחקר ותכנון של התכנון, הייצור ובקרה האיכות; ופרויקט התייעלות אנרגטית בתשתיות הייצור.

תהליך ההתייעלות במפעל צפוי לשפר את הפחת התפעולי ב-20%, להפחית פליטות של 825 טון פחמן דו-חמצני גזי חממה ולחסוך למפעל כ-1,180,000 ש"ח מדי שנה.

 

 

מקרה בוחן | גלומר וילונות

חברת גלומר מייצרת ומשווקת וילונות מסוגים שונים למעלה מ-30 שנה. 

החברה עברה תהליך של שדרוג טכנולוגי והתייעלות תפעולית על ידי מור יועצים.

תהליכי ההתייעלות צפויים לחסוך כ404,000 ₪
וכ 1.2 טון חומ"ג בכל שנה!


מקרה בוחן | RJM תעשיות מזון

חברת RJM מייצרת אלפי טונות טחינה בשנה לשוק המוסדי והקמעונאי, ומשווקת ליותר מ-30 מדינות ברחבי העולם.

מפעל RJM פנה לייעוץ להתייעלות לקראת תהליך התרחבות. המפעל הוא צרכן אנרגיה משמעותי וצפה גידול בצריכה, כולל עלייה בעומסי חום  במערכות הקירור. בנוסף, ממודד המפעל עם עלויות סביבתיות של טיפול בשפכים.

במפעל בוצע ניתוח MFCA לחישוב בפועל של עלויות פחת "נסתרות", שגילה פחת גבוה של חומרי גלם, עם פוטנציאל חיסכון משמעותי. תהליך ההתייעלות במפעל צפוי לשפר את צריכת החשמל הסגולית ב-30%, להפחית פליטות של 733 טון גזי חממה מדי שנה, ולחסוך למפעל כ-702,000 ש"ח בשנה.

 

מקרה בוחן | טוטנאור

חברת טוטנאור היא יצרנית מובילה ברמה עולמית, המספקת פתרונות עיקור (סטריליזציה) ובקרת זיהומים לבתי חולים מעבדות מחקר, מרפאות שיניים וקהילה. 

 

מחסני המפעל נוהלו ברובם באופן ידני ולפיכך פחות מדויק ויעיל, וכתוצאה מכך רמות המלאי היו לא אמינות וגרמו לאיבוד חומרי גלם ותוצר גולמי, דבר שפגע ברווחיות, בתפוקה ובפריון. 

תהליך ההתייעלות במפעל צפוי לשפר את אמינות המלאי ב-30% ולצמצם את איבוד חומר הגלם בכ-60%, ולחסוך למפעל כ-550,000 ש"ח בשנה.

 

מקרה בוחן | גדות ביוכימיה

חברת גדות תעשיות ביוכימיה בע"מ היא חברה ותיקה ומובילה בעולם תוספי המזון, הפועלת כבר למעלה מ-50 שנה מהמפעל שלה בחיפה.

מחסני המפעל לא נוצלו באופן מיטבי, כך שהחברה נאלצה לאחסן חומרים גם בחצר המפעל מחוץ למחסנים, ולשנע אותם למחסנים חיצוניים בעלות גבוהה.

תהליך ההתייעלות צפוי להקטין את צריכת חומ"ג ב-10 טון ולחסוך למפעל כ-355,000 ש"ח בשנה.

 

 

מקרה בוחן | יחיעם

מפעל מעדני יחיעם פועל כ-50 שנה בקיבוץ יחיעם בגליל המערבי, ועובדים בו תושבים מיישובי וכפרי הסביבה מכל העדות, הדתות והמגדרים.

מערכות הקירור של המפעל מבוססות על גז R-22, פריאון, גז שמזיק לסביבה ופוגע בשכבת האוזון. על פי אמנת מונטריאול, בה מופה פריאון כאחד הגזים המסוכנים לסביבה, יש לצמצם את השימוש בו.

תהליך ההתייעלות צפוי להקטין את פליטות ה-R-22 ב-1500 ק"ג ולחסוך למפעל כ-85,000 ש"ח בשנה.


 

סרטון | עלה עלה

חברת עלה עלה משווקת תוצרת חקלאית למסעדות וקייטרינג, ולאנשי מקצוע בתחום המזון והקולינריה. 

הפרוייקט בבית האריזה של עלה עלה התמקד בתייעלות בנושאי פחת ואנרגיה.

תהליך ההתייעלות במפעל צפוי לצמצם את צריכת האנרגיה השנתית בכ-161,000 קוט"ש, את צריכת חומ"ג ב-50 טון; להפחית פליטות של 94 טון פחמן דו-חמצני מדי שנה, ולחסוך למפעל כ-448,600 ש"ח בשנה.

 

 

מקרה בוחן | עלה עלה

חברת עלה עלה משווקת תוצרת חקלאית למסעדות וקייטרינג, ולאנשי מקצוע בתחום המזון והקולינריה. 

הפרוייקט בבית האריזה של עלה עלה התמקד בתייעלות בנושאי פחת ואנרגיה.

תהליך ההתייעלות במפעל צפוי לצמצם את צריכת האנרגיה השנתית בכ-161,000 קוט"ש, את צריכת חומ"ג ב-50 טון; להפחית פליטות של 94 טון פחמן דו-חמצני מדי שנה, ולחסוך למפעל כ-448,600 ש"ח בשנה.

מקרה בוחן | ורגוס

חברת ורגוס מייצרת כלים בעיבוד שבבי מדויק עבור תעשיית המתכת.

המפעל התמודד עם צריכת אנרגיה גבוהה כתוצאה מפעילות מיזוג האוויר, מערכות אוויר דחוס וצרכני אנרגיה מפעליים נוספים.

תהליך ההתייעלות במפעל צפוי לצמצם את צריכת האנרגיה השנתית בכ-1,200,000 קוט"ש, להפחית פליטות של 503 טון פחמן דו-חמצני מדי שנה, ולחסוך למפעל כ-480,000 ש"ח בשנה.

 

 

מקרה בוחן | אגמו

חברת אגמו מפתחת ומייצרת אביזרי נירוסטה איכותיים.

הפרויקט במפעל אגמו התמקד בהתייעלות אנרגטית רוחבית והתייעלות במערך מחזור המים וצמצום הבוצה.

תהליך ההתייעלות במפעל צפוי לצמצם את צריכת האנרגיה השנתית בכ-1,300,000 קוט"ש, את צריכת המים ב-26,000 מ"ק; להפחית פליטות של 640 טון פחמן דו-חמצני מדי שנה, ולחסוך למפעל כ-600,000 ש"ח בשנה.

 

מקרה בוחן | פולירם

חברת פולירם עוסקת בייצור חומרי גלם חדשניים לתעשיית הפלסטיק המתקדמות.

המפעל התמודד עם כמויות מלאי גדולות בעלויות ניכרות, ואיכות מים לא מספקת שגרמה לתקלות ובעיות איכות.

תהליך ההתייעלות במפעל צפוי לצמצם את כמות חומ"ג במלאי בכ-2,000 טון, ולחסוך עשרות טונות של חומ"ג וכמיליון ₪ בהוצאות החברה על מלאי בשנה; להפחית כ-200 שעות עצירת ייצור ולחסוף 100 אלף ש"ח נוספים מדי שנה בעקבות הפחתת תקלות תפעוליות בעקבות שיפור איכות המים. עלויות נמוכות להטמעת השיפורים בהחזר השקעה מהיר.

 

מקרה בוחן | MFCA | מפעל מזון

מפעל מזון בישראל פנה למרכז להתייעלות במשאבים לבחון פוטנציאל התייעלות בקווי הייצור שלו. כשלב מקדים לפרויקט, וכדי לוודא שתהליך ההתייעלות יתמקד בנקודות הכואבות ביותר במפעל, הנחה המרכז להתייעלות במשאבים את המפעל בניתוח MFCA.

במסגרת זו התקיימו פגישות עם מנהלי הכספים והתפעול במפעל, ובתהליך שבחן את מאזן הבוחן של המפעל וכלל חישוב פחתים ותפוקות, התקבלו התוצרים הבאים: סך עלויות האנרגיה במפעל (חשמל ודלקים) מהווה למעלה מ‐60% מעלות הייצור; במפעל יש פחת משמעותי מאוד של חומרי גלם, עזר ותפעול; לפחות 10% מעלות ה‐NPOs מיוחסים לחומרי אריזה, ורוב עלויות אלה לא מנוטרות. 

 

סרטון | פולירם

 סרטון על תהליך ההתייעלות במשאבים במפעל

סרטון זה מתאר את תהליך ההתייעלות במפעל פולירם, ייצור חומרי גלם חדשניים לתעשיית הפלסטיק המתקדמות.

תוכלו למצוא את תיאור מקרה הבוחן שלו במסמך למעלה.

 

סרטון | לגין טובופלסט

תהליך התייעלות במשאבים

מפעל לגין טובופלסט מייצר שפופרות אריזה מפלסטיק ואלומיניום.

המפעל התמודד עם 20% פחת פלסטיק ו-15% פחת אלומיניום, בעלויות של מאות אלפי ש"ח.

תהליך ההתייעלות צפוי להשיג למפעל חיסכון תפעולי שנתי של קרוב ל-2 מיליון ש"ח, ועשרה טון חומרי גלם שלא יופנו להטמנה או מיחזור, כל זאת ללא השקעה כספית נוספת. 

בנוסף צפוי תהליך לחיסכון אנרגטי שיביא לחיסכון של 15% בצריכת החשמל, פליטות של 550 טון גזי חממה וחצי מיליון ש"ח בשנה. 

 

מקרה בוחן | ימאתון

מפעל ימאתון מציע פתרונות אריזה, מיגון מוצרים ובנייה במוצרים ירוקים, ניתנים למחזור וידידותיים לסביבה, המבוססים על קרטון גלי וקרטון כוורת.
המרכז להתייעלות במשאבים ביצע מיפוי מעמיק במפעל וזיהה אפשרויות להתייעלות כלכלית וסביבתית בתחום האנרגיה והשפכים.
תהליך ההתייעלות צפוי לחסוך 230,000 ₪ ו-5.5 טון פסולת מסוכנת בשנה וליצור שיפור של 33% ביחידות תפוקה ליום.

 

 

מקרה בוחן | איתנ'ס

איתנ'ס התפתחה מקונדיטוריה משפחתית קטנה למותג מוביל וחברה בעלת שני מפעלים. במפעל הוותיק נוצר מחסור בשטח עקב התרחבות הפעילות; במפעל שרכשה לאחרונה יש צורך בהתייעלות אנרגטית.
תהליך ההתייעלות צפוי לחסוך 270,000 ₪ ו-8 טון פסולת מזון בשנה. 
בנוסף, המרכז להתייעלות במשאבים חיבר את המפעל למסלולי סיוע וסבסוד ממשלתיים נוספים.

מקרה בוחן | עטיפית

חברת עטיפית מייצרת מוצרי פלסטיק למגוון יישומים בחקלאות, תעשייה, תיירות ולשוק הביתי.
החברה ביקשה להטמיע עקרונות 'ייצור רזה': Lean Manufacturing, ונערכה בה סדנת MFCA (חשבונאות עלות זרימת חומרים –Material Flow Cost Accounting).
תהליך ההתייעלות צפוי לחסוך 1.5 מיליון ₪ ו-40-50 טון פלסטיק בשנה, ולהגיע לשיפור של כ-9% ב-OEE (ניצולת ציוד ויעילות מכונות – Overall Equipment Effectiveness).

 

מקרה בוחן | אורלייט

מפעל אורלייט הוקם בשנות ה-60, ומאז גדל והתרחב, ונרכש לאחרונה ע"י יקיר תעשיות.
אזור התעשייה בו שוכן המפעל מפונה לטובת מגורים, והעתקת המפעל לאתר חלופי מהווה הזדמנות משמעותית לבחינת מיקום הולם בקרבת חיבור לגז, שדרוג, תכנון מחדש והתייעלות.
תהליך ההתייעלות צפוי לחסוך 870,000 ₪ ו-516 טון גזי חממה בשנה, ולהשיג שיפור של 50% ביחידות ייצור לשעת עובד. 

 

מקרה בוחן| מכוורת יד מרדכי

מכוורת יד מרדכי היא מחלוצות ענף הדבוראות ויצרניות הדבש בישראל.
פתרונות לאתגרי המפעל, כולל הפחתת אובדני חומר גלם, הפחתת צריכת חומר גלם בתולי והגדלת פריון העבודה, הותאמו באמצעות שימוש במודל הכספת של המרכז להתייעלות במשאבים.
תהליך ההתייעלות צפוי לחסוך 300,000 ₪ ו-15 טון דבש בשנה, ולהשיג שיפור של 1% בתפוקה לחודש. 

 

 

מקרה בוחן| סם און (מדיטק)

מדיטק היא חברת פארמה משפחתית המנוהלת כיום ע"י בני הדור השלישי במשפחה, ומייצרת תרופות, אביזרים רפואיים ותוספי תזונה. 
מפעל מדיטק התמודד עם צריכת אנרגיה גבוהה ואתגרים בממשקים בין מחלקות בתהליך הייצור, הליקוט והפצת המוצרים.
תהליך ההתייעלות במפעל צפוי לחסוך 530,000 ₪ ו-353 טון גזי חממה בשנה, ולהשיג שיפור של 60% במדד השיפור התפעולי.