המרכז להתייעלות במשאבים הוקם ביוזמה ובמימון של:
industry_and_environment
sviva
industry_and_environment
sviva
חומרי גלם
חומרי גלם
מים
מים
אנרגיה
אנרגיה

עלון מידע | המרכז להתייעלות במשאבים | גיליון 2 | אוגוסט 2020

לגיליון קודם ומידע על המרכז להתייעלות במשאבים לחצו כאן

 

משולחן המנכ"ליתעדכון מדרגות הסבסוד למפעלים

יש חשיבות רבה לקידום התייעלות במשאבים בתעשייה, בעיקר בתקופה מאתגרת זו. בדיוק לשם כך נועד המרכז להתייעלות במשאבים, המספק ייעוץ ממוקד ומסובסד למפעלים יצרניים בתחום זה. גם בשטח ניכרת מודעות לנושא, כפי שניתן ללמוד ממספר הפניות הרב שאנו מקבלים ממפעלים מסקטורים תעשייתיים שונים והיקפי פעילות מגוונים. לקראת סוף הגיליון תוכלו לראות את הנתונים המעודכנים של פעילות המרכז ומספר המפעלים שכבר הבטיחו קבלת מענק ייעוץ ממשלתי.

אני שמחה לעדכן כי בעקבות משבר הקורונה, המרכז להתייעלות במשאבים יספק מענק ייעוץ מורחב. משרד הכלכלה והתעשייה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר עדכנו את מדרגות הסבסוד הממשלתי, ועד סוף שנת 2020, כל המפעלים שיימצאו מתאימים לתהליכי הייעוץ שלנו, יקבלו סבסוד של 50% עבור חבילת היעוץ שתאושר. חברות עם מחזור כספים מתחת ל-75 מלש"ח, כולל חברות שמחזור המכירות שלהן צפוי לרדת מתחת לסכום זה עקב משבר הקורונה, יקבלו סבסוד של 20% נוספים. כמו כן, סך תקציב הייעוץ הורחב. בשנת 2020 נוכל לספק מענקים בסך כולל של 3 מלש"ח, ובשנת 2021 נעניק 3.5 מלש"ח. 

 

 

אני מזמינה מפעלים לנצל את המענק המורחב ולמלא את הטופס המקוון בקישור זה.

 

עדי דישון
מנכ"לית המרכז להתייעלות במשאבים


 

היכרות לעומק | כלי להתייעלות | מערכות לניהול מחסנים (WMS) ואוטומציה

בגיליון הראשון הצגנו את הכלים המרכזיים המוצעים למפעלים ע"י יועצי המרכז להתייעלות במשאבים. בגיליון זה ביקשנו מאחד מיועצי המרכז, חברת משיק מחקרים בע"מ, להעמיק את ההיכרות עם מערכות לניהול מחסנים (Warehouse Management System – WMS) ואוטומציה כמנוע לשיפור הפריון ולהתייעלות. מערכת WMS היא למעשה שילוב של תוכנה ותהליכים אשר מאפשרים לארגון ניהול ושליטה מלאים על כלל משימות המחסן מרגע כניסת סחורה ועד יציאתה משערי המחסן. הטמעת מערכות לניהול מחסנים מהווה הזדמנות עבור חברות רבות לשיפור התפוקות ולביצוע התייעלות במערך הלוגיסטיקה. אתם מוזמנים לקרוא את הסקירה המקצועית, כולל פירוט התהליכים הנתמכים על ידי מערכת WMS והתועלות העיקריות למפעל כתוצאה מהטמעתה בקישור זה.

בעבר, בשל עלותן הגבוהה, מערכות WMS הוטמעו בעיקר במרכזים לוגיסטיים ובארגונים גדולים מרובי מחסנים. עם השנים, עלות המערכות ירדה באופן הדרגתי ופותחו גרסאות המתאימות גם לארגונים קטנים ובינוניים.

מפעל בסקטור הפרמצבטיקה, שנמצא בעיצומו של תהליך הייעוץ של המרכז להתייעלות במשאבים, החל ביישום והתקנה של WMSבנוסף לסבסוד של 70% מעלות שעות הייעוץ, היועץ הגיש את המפעל למסלול מענקי התמיכה בייצור מתקדם של רשות ההשקעות, והוא צפוי לקבל מימון נוסף של 20% מעלות ההשקעה בטכנולוגיה.

צפי התייעלות במשאבים: חיסכון בחומ"ג ואריזות של פסולים. חיסכון בעלויות הטמנה בנאות חובב של מוצרים פגי תוקף המוחזרים מלקוחות, בעקבות תקלות הנגרמות כתוצאה מליקוט ידני.

צפי גידול בפריון: ניתן להגדיל משמעותית את מספר ההזמנות ביום לשילוח מהמחסן ואת המכירות עם אותו כוח אדם.

 


 

טיפ מהשטח להתייעלות | עודד שמשוני, מהנדס מפעל פריטו ליי, שטראוס ישראל

הבעיה:

פינוי שמן מבור הפרדת שומנים.

אופן הטיפול הרגיל:

אחת לתקופה נשאבו השמן והמים מבור הפרדת שומן, ונוזל התערובת (הרבה מים ומעט שמן) פונה להטמנה.

הצעת הייעול:

התקנת מערכת Oil Skimmers, המפרידה את השמן מהמים, מעל בור הפרדת השומנים. המערכת כוללת חבל אינסופי שצף על פני המים ולוכד את השמן (ישנן מערכות שעובדות עם צינור במקום חבל). השמן נסחט מהחבל, והחבל חוזר לבור לשאיבה חוזרת.

תועלות 
של הפתרון המוצע
:

 

§  הכנסות ממכירת השמן, במקום תשלום על הטמנה.

§  רק לעתים רחוקות נדרש לשאוב את הבור להוצאת משקעים.

§  בקרה וצמצום הזרמת שמן לשפכים. 
בעבר התגלו מקרים בהם נשפך שמן לשפכים בטעות. כמויות שמן אלה לא נמדדו עד התקנת המערכת. כעת השמן נמדד, וניתן למנוע את שפיכתו.

חסכון כספי:

אלפי ש"ח לשנה, תלוי בהיקף.


 

הנתונים שלנו | פעילות המרכז להתייעלות במשאבים | אמצע אוגוסט 2020

 


נשלח ע"י המרכז להתייעלות במשאבים.
תוכלו להמשיך לעקוב אחר פעילות המרכז באתר, בגיליונות הבאים ובדפי הפייסבוק והלינקדאין שלנו.
הרשמה למסלול הייעוץ למפעלים בקישור זה.
ליצירת קשר ולהצטרפות לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים, מידע מקצועי ואת הגיליונות הבאים של הניוזלטר של המרכז להתייעלות במשאבים, אנא מלאו את הטופס בקישור זה.
להסרה מרשימת התפוצה אנא שלחו לנו מייל.