המרכז להתייעלות במשאבים הוקם ביוזמה ובמימון של:
industry_and_environment
sviva
industry_and_environment
sviva
חומרי גלם
חומרי גלם
מים
מים
אנרגיה
אנרגיה

פרסומים מקצועיים

כחלק מפעילות מרכז הידע של המרכז להתייעלות במשאבים, אנו מפרסמים מסמכי מידע מקצועיים בתחומי ידע להתייעלות במשאבים ועלוני מידע תקופתיים (ניוזלטר), בהם עדכוני פעילות של המרכז ומידע מקצועי נוסף.

בעמוד זה תמצאו קישורים לפרסומי המרכז השונים.

לארכיון גיליונות קודמים של הניוזלטר שלנו לחצו כאן.

להצטרפות לרשימת התפוצה של פרסומי המרכז להתייעלות במשאבים, אנא מלאו את הטופס בקישור זה.

 

פרסומים

פרסום רבעוני מס' 5 | אפריל 2022

הרחבת מאגר הספקים הטכנולוגיים של המרכז להתייעלות במשאבים

המרכז להתייעלות במשאבים מסייע לתעשייה להתייעל ולהיות חסכונית, רווחית וסביבתית יותר. כחלק מסיוע זה, המרכז איגד רשימה של טכנולוגיות ישראליות כמו גם חברות ייעוץ אסטרטגי על מנת להנגיש לתעשייה את הפתרונות המיטביים להתייעלות מתחומים שונים (אנרגיה, ניהול רצפת ייצור, לוגיסטיקה, ניהול סיכונים ומידע, ראייה ממוחשבת, תחזוקה, טיפול בנגר ובמים ועוד). אותם ספקים טכנולוגיים יאפשרו חיבור של התעשייה המקומית לטכנולוגיות ופתרונות שיאפשרו במידה ניכרת את יכולת המפעלים: לעמוד בתחרות המקומית והעולמית, להתמודד עם התנאים הרגולטוריים הקיימים והעתידיים ושינויי האקלים. 

לקריאת הפירוט המורחב על כל אחד מהתחומים

מאגר ספקים טכנולוגיים

מאגר היועצים

 

 

פרסום רבעוני מס' 4 | נובמבר 2021

התייעלות במשאבים בסקטור הבנייה

פרסום רבעוני זה של המרכז להתייעלות במשאבים מוקדש לסקטור תעשייתי משמעותי, שפעילותו ניכרת ומשפיעה על היבטים נרחבים של חיינו המתקיימים בסביבה הבנויה: סקטור הבנייה.

לאחר סקירת מבוא ע"י התאחדות התעשיינים של תעשיית מוצרי הבנייה בישראל, מציג המשרד להגנת הסביבה כלים ותהליכי מדידה של מדרך סביבתי, בדגש על תעשיית הבנייה. הפרק של המועצה לבנייה ירוקה מתמקד באחד מכלים אלה: ניתוח LCA, ומנתח את תועלותיו הכלכליות והסביבתיות. לסיכום, אנו שמחים להציג ראיון שקיימנו עם אחד מאנשי החזון לבנייה ירוקה בארץ, מנכ"ל חברת תרמוקיר, אלי כהן, שפועל מתוך התעשייה במשך שנים לקדם התנהלות סביבתית ויעילה יותר בסקטור הבנייה.

 

לקריאת הפרסום הרבעוני
להתייעלות במשאבים בסקטור הבנייה

 

 

 

פרסום רבעוני מס' 3 | אוקטובר 2021

ארגז כלים (Toolkit)
לחדשנות במודלים עסקיים מעגליים

במסגרת פרויקט משותף עם מכון ירושלים למחקרי מדיניות

 

 

הפרסום הרבעוני שלנו הוא חלק מפרויקט דגל של המרכז להתייעלות במשאבים, המתקיים בשת"פ עם מכון ירושלים למחקרי מדיניות וחברת Carbon Trust הבריטית. הפרויקט שואף לקדם את התעשייה הישראלית באמצעות יצירת שוק של כלכלה מעגלית, באמצעות הטמעה של כלים חדשניים ומעבר למודלים עסקיים מעגליים בחברות תעשייתיות.

במסגרת הפרויקט תרגמנו לעברית את ארגז הכלים (Toolkit) לחדשנות במודלים עסקיים מעגליים, שנכתב במסגרת פרויקט R2Pi (בתוכנית Horizon 2020 של האיחוד האירופי), המנגיש כלים פרקטיים לקידום מסע החדשנות המעגלי של ארגונים ומדריך אותם במעבר ממודל לינארי למעגלי, בהתבסס על ניסיון מעשי בחברות בגדלים שונים ממגוון סקטורים. 

 

לארגז הכלים לחדשנות במודלים עסקיים מעגליים

למידע נוסף על פרויקט הפיילוט
ליישום מודלים מעגליים בתעשייה הישראלית

 

פרסום רבעוני מס' 2 | ספטמבר 2021

MFCA | תמחיר זרימת חומרים | מדריך

MFCA (תמחיר זרימת חומרים | Material Flow Cost Accounting) הוא כלי ניהולי המאפשר למפעלים להשתפר ולהתייעל כלכלית וסביבתית. באמצעות שילוב של מאזנים: כספי וחומרי, המפעל יכול לזהות את הנקודות בתהליכי הייצור בהן נגרמים לו ההפסדים המשמעותיים ביותר - בד"כ הפסדים שכלל לא היה מודע להם, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה סביבתית.

המרכז להתייעלות במשאבים קיבל אישור מיוחד לתרגם לעברית את המדריך המעשי לביצוע תמחיר זרימת חומרים על פי מתודולוגיית TEST (העברת טכנולוגיות בעלות איתנות סביבתית | Transfer of Environmentally Sound Technology) של UNIDO (הארגון לפיתוח תעשייתי של האו"ם | United Nations Industrial Development Organization).

למדריך המקצועי בעברית לניתוח MFCA

להורדת כלי אקסל לניתוח MFCA 

 

 

פרסום שנתי | סיכום שנת 2020

כלכלה מעגלית בתעשייה היצרנית

שנת הפעילות הראשונה של המרכז להתייעלות במשאבים הוכיחה כי התייעלות היא צו השעה למפעלים המתחרים בשווקים הגלובאליים או מייצרים לשוק המקומי. הוכחנו כי התייעלות כלכלית וסביבתית הולכות יחדיו, ומגדילות את פריון המפעל תוך הפחתת המדרך הסביבתי שלו.

בפרסום השנתי אנו מציגים סיכום של הפעילות האינטנסיבית במרכז בשנת 2020; סדרת מקרי בוחן של תהליכי הייעוץ להתייעלות במשאבים שקיימנו במפעלים שונים; וסקירה של היבטי כלכלה מעגלית במגוון סקטורים תעשייתיים.

 

לנוחותכם תוכלו לעיין במסמך במלואו או בחלקיו השונים:

לקריאת הפרסום השנתי המלא

למקרי הבוחן

 

 

כלכלה מעגלית
בתעשייה היצרנית בישראל

 

כחלק מהסיכום השנתי של המרכז להתייעלות במשאבים, אנו מציגים סקירה עיונית באחד מנושאי המיקוד של פעילות המרכז בשנת 2021: כלכלה מעגלית בתעשייה היצרנית.

בימים אלה משיק המרכז להתייעלות במשאבים פרויקט משותף עם מכון ירושלים למחקרי מדיניות לקידום מודלים עסקיים מעגליים בתעשייה הישראלית.
ראו מידע נוסף בדף המידע על פיילוט הכלכלה המעגלית שלנו. 

 

לקריאת סקירה: כלכלה מעגלית בתעשייה היצרנית

 

 

 

פרסום רבעוני מס' 1 | דצמבר 2020
התייעלות במשאבים בשפכי תעשייה 
ופסולת מסוכנת נוזלית

אחד הכלים אותם מקדם המרכז להתייעלות במשאבים בתעשייה הוא אפיון והפרדת זרמי שפכים במקור. פעילות זו טומנת בחובה הפחתת עלויות משמעותית למפעל, הן בשל הטיפול בשפכים והן בעקבות התייעלות השימוש בחומרי גלם, בנוסף למזעור נזקים סביבתיים. עלויות הטיפול בשפכים, בדגש על שפכים חריגים ואסורים ופסולת מסוכנת נוזלית, עלולות להכביד מאוד על מפעל בודד. בתהליכי הייעוץ שלנו אנו מציעים פתרון פשוט יחסית להפחתת עלויות אלה, באמצעות הפרדת הזרמים כבר בשטח המפעל.

הדו"ח הרבעוני של המרכז מפרט כלים ודרכי פעולה להתייעלות בתחום זה, כמו גם את היתרונות הכלכליים והסביבתיים שנובעים מהם.

לקריאת הפרסום הרבעוני